ROK SZKOLNY 2023/2024

Ćwiczenia WF

 29.04.2020 

Witajcie!

Mamy nadzieję, że zastajemy Was w dobrym zdrowiu i wyśmienitych humorach.Przesyłamy kolejne zestawy ćwiczeń śródlekcyjnych, abyście mogli, w przerwach między lekcjami, trochę się poruszać. Pamiętajcie! Ćwiczymy zawsze w wywietrzonym pokoju i nawadniamy organizm na przykład własnoręcznie przygotowanym napojem izotonicznym (woda, cytryna, szczypta soli, pół łyżeczki cukru trzcinowego lub miodu i listek mięty). Miłego ćwiczenia! Pozdrawiamy!

-Wasi nauczyciele wf ☺

 

Zestaw pierwszy:

  1. „Zegar” –siedząc przy biurku naśladujcie tykanie zegara wykonując skłony głowy w lewo, w prawo, do przodu i do tyłu.
  2. „Żuraw” –ustawcie się obok biurka, stojąc na jednej nodze przełóżcie rękę pod kolanem wzniesionej nogi i chwyćcie za nos. To samo ćwiczenia wykonajcie na drugą stronę .
  3. „Drzewa na wietrze” –wyobraźcie sobie, że jesteście w lesie. Stojąc w lekkim rozkroku ze wzniesionymi ramionami naśladujcie chwianie się gałęzi podczas wiatru.
  4. „Papierowe kulki” -zróbciez papieru kilka kulek , a następnie nabierając dużo powietrza zdmuchnijcieje z ławki.Powtórzcie ćwiczenie kilka razy.
  5. „Musztra” –wyobraź sobie, że jesteś żołnierzem. Połóż książkę na głowie, wyprostuj plecy i wykonaj dynamiczny maszeruj po pokoju tak, aby nie spadła na ziemię.

 

Zestaw drugi:

  1. „Zabawa w łapki” –zaproś do zabawy kogoś z rodziny. Stańcie na przeciwko siebie, połóżcie jedne dłonie na drugich. Osoba, która trzyma ręce na dole próbuje klepnąć dłonie współćwiczącego.
  2. „Lampa –nos” –zabawa rodzinna. Jedna osoba z pary wypowiada słowo ,,lampa” –druga musi wtedy złapać się za nos, kiedy padnie polecenie ,,nos” trzeba wskazać lampę.
  3. „Kibic” –jesteś na meczu. Klaskaniem naśladuj postawę kibica na zawodach sportowych.
  4. „Dotknij sufitu” -stojąc na palcach starajsię jak najwyżej unieść ramiona, tak jakbyś chciałdotknąć sufitu.
  5. „Balonik” –nabierz dużo powietrza i spróbuj naśladowaćdmuchanie balonika.

 


 03.04.2020 

Kochani Uczniowie!

 

Wiemy, że dużo czasu spędzacie przed komputerem odrabiając zadania i uczestnicząc w lekcjach online. Dlatego, żeby odciążyć Wasze kręgosłupy i zadbać o Wasze dobre samopoczucie fizyczne przygotowaliśmy kolejne, proste zestawy ćwiczeń. Możecie je wykonywać w przerwach między zajęciami lub w dowolnym momencie dnia. Pamiętajcie : ćwiczymy zawsze w dobrze wywietrzonym pokoju!

 

Powodzenia!

Serdecznie pozdrawiamy :

Wasi nauczyciele WF


 

Zestaw pierwszy:

 

  1. Siedząc przy biurku z prostymi plecami zacznij tupać nogami, najpierw cicho, potem coraz głośniej.
     
  2. Stań obok biurka na jednej nodze. Zachowując proste plecy spróbuj wykonać wspięcie na palce nie tracąc równowagi. To samo ćwiczenie wykonaj na drugiej nodze.
     
  3. Chodząc lub truchtając po pokoju udawaj, że popycha cię bardzo silny wiatr, próbuj uchronić się przed upadkiem.
     
  4. Wykonaj z papieru kilkanaście kulek, a następnie obierz sobie cel, do którego będziesz nimi rzucać. Ćwiczenie wykonaj kilkakrotnie prawą i lewą ręką.
     
  5. Wykonaj marsz po pokoju z książką na głowie. W celu utrudnienia ćwiczenia spróbuj wykonać przysiad, a następnie siad płaski tak, aby książka nie spadła.

 

Zestaw drugi:

  1. Stojąc na środku pokoju wykonaj 10 przysiadów nie odrywając stóp od podłogi, następnie zrób skłon w dół przez 10 sekund pozostając w bezruchu, wróć do postawy zasadniczej.
     
  2. Stojąc w postawie wyprostowanej z zamkniętymi oczami wykonaj wspięcie na palce. Spróbuj wytrzymaj w tej pozycji, nie tracąc równowagi, 20 sekund. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.
     
  3. Siedząc przy biurku naśladuj grę na fortepianie. Postaraj się uruchomić wszystkie palce oraz wyobraźnię i pokazać emocje towarzyszące pianiście na koncercie.
     
  4. Potrenuj swoją koordynację ruchową : w pozycji stojąc jedną ręką wykonuj wolno koliste ruchy naśladujące masowanie brzucha, drugą ręką szybkie i dynamiczne poklepanie głowy (góra – dół). Następnie zmień ręce.
     
  5. Spróbuj wypowiedzieć swoje imię szeptem, potem je wykrzyczeć.

 


 

 30.03.2020 

Drogie dzieci!

Pamiętajcie, że podczas odrabiania lekcji potrzebne są przerwy na aktywność fizyczną. Dlatego w trakcie pracy z książką spróbujcie wykorzystać specjalnie dla Was przygotowane zestawy ćwiczeń.

Powodzenia!

Wasi nauczyciele WF


 

Zestaw pierwszy:

  1. ,,Sufit, podłoga, okno ,drzwi” - zabawa dla całej rodziny : na czyjeś hasło (mamy, taty, siostry, brata itd.) wykonuj skręty tułowia w cztery strony świata.
     
  2. „Miny” - wylosuj, z wcześniej przygotowanego woreczka, karteczkę z napisanym stanem emocjonalnym np. gniew, radość, smutek i mimiką twarzy próbują pokazać emocje związane z tym stanem.
     
  3. „Ukłon japoński” - siedząc przy biurku unieś ramiona do góry i wykonaj skłon tułowia w przód (kilkukrotnie).
     
  4. „Sportowcy” - stojąc swobodnie naśladuj różne dyscypliny sportu np. bieg sprinterski lub grę w siatkówkę.
     
  5. „Zimne ręce” - chuchając w dłonie nabierz głęboko powietrze nosem i wydmuchując ustami jednocześnie pocieraj przy tym dłonie.

 

Zestaw drugi:

  1. „Kangury” - w postawie stojąc wykonaj dwa kangurze skoki do przodu.
     
  2. „Świąteczne porządki” - chodząc po pokoju naśladuj różne czynności   porządkowe, np. mycie okna, podłogi.
     
  3. „Wróbelki pijące wodę” - siedząc przy biurku wykonaj skłony tułowia w przód i naśladuj ptaszki pijące wodę.
     
  4. „Rozkwitający kwiatek” - z przysiadu podpartego powoli wstań rozkładając ręce do pozycji stojącej z ramionami wyciągniętymi w górze.

 

Zestaw trzeci:

  1. „Literki - zgadywanki” - tą zabawę możesz wykonać z kimś z rodziny : rysując palcem wskazującym po plecach współćwiczącego odgadujcie pisane literki, a potem słowa i zdania.
     
  2. „Defilada” - maszeruj po całej pokoju z prostymi pleckami i naśladuj żołnierzy, mama albo rodzeństwo może wydawać różne komendy np. w prawo zwrot.
     
  3. „Zrywanie jabłek” - wyobraź sobie, że jesteś w pięknym sadzie. Chodząc po pokoju, co pewien czas stań na palcach i wyciągnij ręce tak jakbyś usiłował zerwać wysoko wiszące jabłko.
     
  4. „Zegar” - rodzic albo ktoś z twojego rodzeństwa podaje cztery godziny : dwunastą, trzecią, szóstą i dziewiątą. Siedząc przy biurku wykonaj skręt lub pochylenie głowy w odpowiednią stronę.
     
  5. „Gorąca herbata” - wyobraź sobie, że trzymasz w dłoni kubek gorącej herbaty. Dmuchając spróbuj ostudzić gorący płyn.
     

 

 20.03.2020 

Drodzy uczniowie, oto moja propozycja ćwiczeń, jakie możecie wykonywać w domu, by choć na chwilę oderwać się od TV czy komputera. Zachęcam również do "delikatnych spacerów". Oczywiście wybieramy miejsca, gdzie nie ma ludzi i, jeśli oczywiście, pozwolą Wam na to rodzice. Unikajcie wtedy ludzi, podawania ręki i rozmów z nimi. Nie łączymy się w grupki, spacerujemy sami. Na profilu Facebook postaram się regularnie coś wrzucać na kolejne dni. A teraz spróbujcie poniższych ćwiczeń/wyzwań. 

~ Pozdrawiam, B. Gładkowski

-> Zobaczcie jeszcze propozycje ćwiczeń na każdy dzień