ROK SZKOLNY 2023/2024

Konsultacje z logopedą codziennie od 11:00 do 13:00 pod nr tel. 601 171 003

U wszystkich uczniów rozpoczynających naukę w szkole przeprowadzona zostaje diagnoza logopedyczna w wyniku, której logopeda podejmuje decyzję   o potrzebie terapii  logopedycznej. Diagnoza odbywa się w pierwszym tygodniu nauki w szkole.

Uczniowie, u których stwierdzono wadę wymowy rozpoczynają zajęcia terapeutyczne z logopedą. Każdy uczeń otrzymuje plan terapii, który jest stały przez cały rok szkolny. Każdy uczeń ma zajęcia terapeutyczne 1 raz w tygodniu (1 godzina, grupa 3-4 osobowa).

Zajęcia te odbywają się przed lub po lekcjach uczniów, w gabinecie logopedy (sala 207). Po zajęciach logopeda odprowadza dzieci do sal, w których mają lekcje.

Rodzice na bieżąco są informowani o postępach dzieci.

W bieżącym roku szkolnym na zajęcia terapii logopedycznej uczęszcza 90 uczniów klas 0-6

Terapia logopedyczna polega na kształtowaniu prawidłowych wzorców danych głosek i utrwalaniu ich w ciągu mownym.

Terapia logopedyczna obejmuje:

-ćwiczenia usprawniające narządy mowy-(język, żuchwa, policzki, wargi, podniebienie miękkie)

-ćwiczenia oddechowo- fonacyjne, kształtujące prawidłowe nawyki oddechowe w czasie mówienia

-ćwiczenia słuchowe - polegające na różnicowaniu głosek w wyrazie, wyodrębnianiu sylab, głosek

w   wyrazach, tworzenie wyrazów z głosek, sylab

-ćwiczenia artykulacyjne - ćwiczenia w wypowiadaniu poszczególnych głosek, tekstów

Przykładowe ćwiczenia wspomagające artykulację.

dmuchanie na kuleczkę waty, piórko

wydmuchiwanie baniek mydlanych

dmuchanie przez słomkę na skrawek papieru

picie płynów przez słomkę

unoszenie języka w stronę nosa

oblizywanie górnej i dolnej wargi

oblizywanie ruchem okrężnym warg posmarowanych miodem lub dżemem

kląskanie językiem o podniebienie (naśladowanie stuku kopyt konika)

naśladowanie syku węża (wymawianie długiego ssss...), chowając język za dolne ząbki

naśladowanie szumu wiatru (szszsz...), unosząc język do góry za górne ząbki

dotykanie końcem języka do górnych ząbków ( przy otwartej buzi)

mgr Ewa Sibora logopeda, neurologopeda , zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy dzieci.