• Logopeda

• mgr Aleksandra Pawelczyk Fijałkowska - pokój 307 (III piętro)

U wszystkich uczniów rozpoczynających naukę w szkole przeprowadzona zostaje diagnoza logopedyczna w wyniku, której logopeda podejmuje decyzję o potrzebie terapii logopedycznej. Diagnoza odbywa się w pierwszym tygodniu nauki w szkole.

Uczniowie, u których stwierdzono wadę wymowy rozpoczynają zajęcia terapeutyczne z logopedą. Każdy uczeń otrzymuje plan terapii, który jest stały przez cały rok szkolny. Każdy uczeń ma zajęcia terapeutyczne 1 raz w tygodniu (1 godzina, grupa 3-4 osobowa).

Zajęcia te odbywają się przed lub po lekcjach uczniów. Po zajęciach logopeda odprowadza dzieci do sal, w których mają lekcje. Rodzice na bieżąco są informowani o postępach dzieci.

Terapia logopedyczna polega na kształtowaniu prawidłowych wzorców danych głosek i utrwalaniu ich w ciągu mownym.

Terapia logopedyczna obejmuje:

• ćwiczenia usprawniające narządy mowy (język, żuchwa, policzki, wargi, podniebienie miękkie)
      • ćwiczenia oddechowo- fonacyjne, kształtujące prawidłowe nawyki oddechowe w czasie mówienia
      • ćwiczenia słuchowe - polegające na różnicowaniu głosek w wyrazie, wyodrębnianiu sylab, głosek w   wyrazach, tworzenie wyrazów z głosek, sylab
      • ćwiczenia artykulacyjne - ćwiczenia w wypowiadaniu poszczególnych głosek, tekstów

Spotkanie z logopedą nie jest wystarczającym elementem terapii. Bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne ćwiczenie z dzieckiem. Stały kontakt z logopedą i zaangażowanie się Rodziców w program terapii pomoże osiągnąć sukces dzieciom.

Przykładowe ćwiczenia wspomagające artykulację:

• dmuchanie na kuleczkę waty, piórko
      • wydmuchiwanie baniek mydlanych
      • dmuchanie przez słomkę na skrawek papieru
      • picie płynów przez słomkę
      • unoszenie języka w stronę nosa
      • oblizywanie górnej i dolnej wargi
      • oblizywanie ruchem okrężnym warg posmarowanych miodem lub dżemem
      • kląskanie językiem o podniebienie (naśladowanie stuku kopyt konika)
      • naśladowanie syku węża (wymawianie długiego ssss...), chowając język za dolne ząbki
      • naśladowanie szumu wiatru (szszsz...), unosząc język do góry za górne ząbki
      • dotykanie końcem języka do górnych ząbków ( przy otwartej buzi)