Ekologia

Obecnie świat stoi w obliczu katastrofy klimatycznej, dlatego zdecydowaliśmy, że jednym z naszych głównych zadań jest edukacja ekologiczna w szkole oraz w środowisku lokalnym.

AKTYWNA EKOLOGIA

1. Szkoła kolejny rok uczestniczy w projektach:

• LIDER LOKALNEJ EKOLOGII.
    Tegoroczny temat: „Toaleta to nie śmietnik”.
  • EKSPERT E.E. „Czyli w trosce o środowisko”
    Zbieramy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

2. W ramach projektu zaplanowaliśmy przeprowadzenie następujących zadań:

• „Sprzątanie Świata” – uczniowie klas czwartych sprzątają tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego położone w pobliżu szkoły;
  • zbiórka baterii i akumulatorów przenośnych;
  • uczestniczymy w akcji: Zbieramy makulaturę, oszczędzamy lasy;
  • zbiórka nakrętek; (nakrętki z tworzyw sztucznych zbieramy dla naszej absolwentki Klaudii).
  • konkurs fotograficzny „Na leśnym szlaku” dla klas IV-VIII;
  • konkurs plastyczny „Małe dzieci nie chcą śmieci” pt. „W Krainie Odpadocji” dla
    klas I-III.

Oprócz tego w ciągu całego roku szkolnego zaplanowano warsztaty, konkursy, przedstawienia, wycieczki, happeningi związane z zagadnieniami ekologicznymi.

PRZYJMUJEMY W SZKOLE:

• makulaturę,
  • baterie i akumulatory przenośne,
  • plastikowe nakrętki,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (elektroodpady).

ODBIERAMY:

• makulaturę – w każdy czwartek 7.30 - 9.00;
  • baterie i nakrętki – przy sekretariacie, prosimy podać wagę przyniesionych nakrętek;
  • elektroodpady – w dniach konsultacji i zebrań z rodzicami. Prosimy o przyniesienie listy przekazanego sprzętu wraz z danymi ucznia/ uczennicy (imię, nazwisko, klasa).

UWAGA !!!

W ramach konkursu "Eksport E.E. czyli w trosce o środowisko" ustalony został sposób wyłonienia
zwycięzcy (ucznia) w kategorii uczniowskiej.
Podstawą jest ustalona punktacja w zależności od rodzaju oddanego, podczas zbiórki, elektroodpadu.
Prosimy o zapoznanie się z poniższą tabelą:

Wielkogabarytowe urządzenia AGD:

Liczba

przyznanych

punktów

chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory itp. UWAGA: Sprzęt taki jak: chłodziarki, lodówki i zamrażarki przyjmujemy tyłko KOMPLETNY (z agregatami).

Małogabarytowe urządzenia AGD:

6 pkt

odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki i ekspresy do kawy, wagi, mikrofala, czajnik bezprzewodowy, lampka, sokowirówka, krajalnica itp.

3 pkt

suszarki i lokówki, depilatory, golarki, noże elektryczne, itp.

Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny:

2 pkt

komputery, monitory, serwery, ups-y, itp.

5 pkt

drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, itp.

3 pkt

aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe, ładowarka do telefonu, słuchawki, myszka komputerowa, klawiatura, drobne elementy komputerowe, pilot TV, dekoder, modem, układ scalony, itp.

Sprzęt RTV:

1 pkt

radioodbiorniki, telewizory, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne, itp.

UWAGA: Telewizory przyjmujemy tylko KOMPLETNE -z cewką kineskopową.

4 pkt

dyktafony, magnetofony, kamery i aparaty fotograficzne, głośniki, walkman, zegar, odtwarzacz satelitarny, mp3, mp4, nawigacja, odtwarzacz satelitarny itp.

Narzędzia elektryczne i elektroniczne:

2 pkt

wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki, kondensator, prostowniki, zasilacze, kable itp.

Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy:

2 pkt

kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, mikrofon, playstation itp.

1 pkt