• Nasze działana

• Ogród Polisensoryczny

• Wyjątkowe środowisko i mikroklimat ogrodu, przekształcają go w naturalną, otwartą salę terapeutyczną w naszej placówce - dostarczając wielu wrażeń zmysłowych.
            • Dobra szkoła to taka, która zapewnia odpowiednie warunki do nauki i rozwoju. Właściwe wyposażenie znacząco wspiera ten proces. Dlatego stworzono ogród sensoryczny, w którym odbywają się zajęcia oparte na innowacyjnych metodach, uwzględniających elementy terapii.

Ogród polisensoryczny to przestrzeń zaprojektowana w taki sposób, aby stymulować różne zmysły - wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Główne założenia ogrodu obejmują kompleksową stymulację wspomnianych zmysłów oraz hortikuloterapię (terapię ogrodniczą), a także promowanie działań ekologicznych i prowadzenie zajęć plenerowych. Ogród oferuje również możliwość obserwacji przyrody i przybliża mikroświat zwierząt, szczególnie pożytecznych owadów i motyli. To miejsce w pełni dostępne dla wszystkich, a przede wszystkim zaprojektowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. W kontekście naszej szkoły on pełni on funkcję zarówno edukacyjną, jak i terapeutyczną.

Rozwój naszego ogrodu to inwestycja, która przynosi długoterminowe korzyści dla uczniów i ich samopoczucia. Wyjątkowe środowisko i mikroklimat ogrodu, przekształcają go w naturalną, otwartą salę terapeutyczną w naszej placówce - dostarczając wielu wrażeń zmysłowych.

Korzyści z ogrodu polisensorycznego w szkole:

• Wspieranie rozwoju zmysłów: Dzieci mają okazję rozwijać swoje zmysły w naturalny sposób.
              • Edukacja ekologiczna: Uczniowie uczą się o roślinach, ekosystemach i zrównoważonym rozwoju.
              • Integracja sensoryczna: Ogród wspiera dzieci z trudnościami w integracji sensorycznej, pomagając im w nauce poprzez doświadczenie.
              • Wyciszenie i relaks: Kontakt z naturą pomaga w redukcji stresu, napięcia, agresji i poprawia koncentrację.
              • Innowacyjne metody pracy: Organizacja zajęć na świeżym powietrzu
              • Poprawa samopoczucia uczniów

Elementy ogrodu polisensorycznego:

1. Rośliny:
                • Rośliny zapachowe: np. lawenda, mięta, rozmaryn. Zapewniają stymulację węchową.
                • Rośliny o różnorodnych fakturach: np. trawy ozdobne, mchy, krzewy o miękkich liściach. Zachęcają do dotykania i eksplorowania za pomocą dotyku.
                • Rośliny o jaskrawych kolorach: Stymulują wzrok i uczą rozpoznawania kolorów.
                • Rośliny jadalne: np. zioła, owoce, warzywa. Mogą być zbierane i smakowane przez uczniów.
              2. Elementy dźwiękowe:
                • Strumyk wodny: Szum wody działa kojąco i wprowadza element akustyczny.
                • Rośliny szeleszczące: np. trawy, które wydają dźwięki przy poruszaniu się.
              3. Ścieżki i powierzchnie:
                • Ścieżki z różnymi materiałami: np. kamyki, kora, piasek. Pozwalają na doświadczanie różnorodnych tekstur pod stopami.
                • Miejsca do siedzenia: Ławki, hamaki, które umożliwiają relaks i kontakt z naturą.
              4. Strefy tematyczne:
                • Strefa ziołowa: Uprawia się w niej zioła i prowadzi zajęcia z ich rozpoznawania oraz zastosowań.
                • Strefa relaksu: Miejsce zacienione, z wygodnymi siedzeniami, gdzie uczniowie mogą się wyciszyć.
                • Strefa doświadczalna: Miejsce z roślinami i materiałami do eksploracji zmysłami, np. tekstury roślin, rośliny jadalne do degustacji.